X
تبلیغات
رایتل

سوشید

۳۱۲- تعاریف در رابطه با ای اس پی(۱)

مطالبی که آقای مهندس مجتبی مدرس زاده در رابطه با اینترنت و ای اس پی جمع آوری و ارسال نموده اند:

Intranet و Internet : منظور از اینترانت همان شبکه جهانی اینترنت است که در محیط بسته (Lan) پیاده سازی شده و با دنیای خارج از آن ارتباطی ندارد.
Protocol : عبارتست از قراردادی که تعدادی کامپیوتر طبق آن با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و به تبادل اطلاعات می پردازند.
TCP/IP: یک پروتکل جامع در اینترنت بوده و تمام کامپیوترهایی که با اینترنت کار می کنند از آن تبعیت می کنند.

ادامه مطلب

 

IP Address : در اینترنت هر کامپیوتر دارای یک آدرس IP است. هر IP متشکل از 4 عدد بوده که با یک نقطه ازهم جدا می شوند. ( مثل 217.219.175.11 ) هر کدام از این اعداد حداکثر می توانند 254 باشند. هر IP دارای یک Mask می باشد که از روی آن می توان تعداد IP های یک شبکه محلی را تشخیص داد.
Valid IP : به IP هایی گفته می شود که در اینترنت معتبر بوده و قابل شناسایی باشند.
Invalid IP : به IP هایی گفته می شود که در اینترنت فاقد هویت و غیر قابل شناسایی می باشند. از این IP ها معمولا در شبکه های Lan در صورت نداشتن Valid IP به میزان کافی و یا جهت امنیت شبکه استفاده می شود. از Invalid IP بدلیل نداشتن هویت در اینترنت نمی توان برای اتصال به اینترنت استفاده کرد. بلکه باید از تکنیکهایی مثل NAT یا Proxy استفاده کرد.
Proxy : در مفهوم عامیانه به سانسور کردن سایتها تعبیر می شود. اما از نظر فنی راه حلی است برای اینکه ما بتوانیم از Invalid IP ها برای اتصال به اینترنت استفاده کنیم. در این روش باید یک Proxy Server در شبکه نصب شود. در کل این روش مطلوب نبوده و دارای نقاط ضعف عمده زیر است:
با این حال برخی از مراکز اینترنتی نظیر دانشگاهها، مؤسسات دولتی و امنیتی و ... برای کنترل بیشتر کاربران خود و گزارشگیری از سایتهای مرور شده توسط هر کاربر از Proxy استفاده می کنند. از جمله نرم افزارهای Proxy Server می توان به Squid، ISA، CacheXpress و . . . اشاره کرد.
NAT : یک تکنیک خوب برای بکارگیری Invalid IP است. در این روش تقریبا تمام پروتکل ها پشتیبانی می شوند و مهمتر اینکه نیاز به تنظیم خاصی بر روی کامپیوتر کاربران نیست. از جمله نرم افزارهایی که کار NAT را انجام می دهند می توان به ISA و Winroute اشاره کرد.
DNS : پروتکل تبدیل اسم Domain به IP می باشد. در شبکه به دستگاهی که این کار را انجام می دهد DNS Server گفته می شود. (62.217.156.205 = www.yahoo.com )
Routing : اگر کامپیوتری بخواهد با یک کامپیوتر دیگر در اینترنت ارتباط برقرار کند، Packet هایش الزاما از چندین Node (کامپیوتر یا Router ) عبور می کند تا به مقصد برسد. به عملی که یک Node بر روی Packet ها و ارسال آنها به Node دیگر برای رسیدن به مقصد انجام می دهد Routing گفته می شود.
Mail Server : در شبکه به سروری گفته می شود که کار دریافت، ارسال و نگهداری Email را انجام میدهد. از جمله نرم افزارهایی که برای Mail Server مورد استفاده قرار می گیرند می توان به MDaemon و Exchange اشاره کرد.
Web Server : به سروری گفته می شود که صفحات Web بر روی آن قرار گرفته و Page های آن از طریق اینترنت قابل دستیابی است.
FTP Server : به سروری گفته می شود که فایلهای مورد نیاز برای Download کردن کاربران بر روی آن قرار گرفته است. و کاربران می توانند فایلهای موجود در FTP Server را Download کنند.
Domain : به نام یک شبکه که منحصر بفرد بوده و در اینترنت Register شده است گفته می شود. مثل persiannetworks.com . یک شبکه می تواند دارای یک یا چند Domain باشد. البته یک شبکه می تواند بدون Domain یا دارای Domain محلی نیز باشد.
Domain Registration : به عمل ثبت Domain گفته می شود. چنانچه شما بخواهید یک Domain برای خود رجیستر کنید ابتدا باید یک نام را که تا کنون در اینترنت استفاده نشده است انتخاب کنید. سپس توسط شرکتهایی که عمل Domain Registration را انجام می دهند آنرا بنام خود به مدت زمان معین Register کنید.
Host : به کامپیوترهای میزبان که صفحات Web یا فایلهای FTP بر روی آن قرار دارند Host گفته می شود.
PC 2 Phone : به امکان ایجاد ارتباط تلفنی بوسیله اینترنت از طریق یک کامپیوتر با یک تلفن PC2Phone گفته می شود.
Phone 2 Phone : به امکان ایجاد ارتباط تلفنی بوسیله اینترنت از طریق یک تلفن با یک تلفن دیگر Phone2Phone گفته می شود.
ISP : به مراکز سرویس دهی اینترنت ISP گفته می شود. (Internet Service Provider)
ITSP : به مراکز سرویس دهی Phone2Phone گفته می شود. (Internet Telephony Service Provider)
DVB : به کارت سخت افزاری اطلاق می شود که در یکی از Slot های کامپیوتر قرار می گیرد و بوسیله یک کابل به دیش متصل شده و از طریق آن می تواند Receive کند.
Receiver : یک Device است که به دیش وصل شده و عمل دریافت اطلاعات از دیش را انجام می دهد.
Transiver : یک Device است که به دیش وصل شده و عمل ارسال اطلاعات به دیش را انجام می دهد.
Cache Server : در حقیقت Proxy Server ای است که بتواند هنگام کارکردن کاربران، سایتهای بازدید شده توسط آنها را در خود نگهداری کرده و در صورتی که کاربر دیگری بخواهد همان سایتها را بازدید نماید با سرعت بیشتر و صرفه جویی در پهنای باند پاسخ خود را از طریق Cache Server دریافت کند. وجود Cache Server در شبکه می تواند تا 50 درصد در اندازه پهنای باند صرفه جویی کند و راندمان شبکه را بالا ببرد. (در شرایط بهینه این میزان تا 60 درصد هم افزایش می یابد.) Cache Server هم می تواند سخت افزاری باشد (مثل Cache Force) و هم می تواند نرم افزاری باشد.(مثل: 1- Squid که تحت Linux و Windows قابل نصب است. 2- ISA که تحت Win2000 قابل نصب است. 3- CacheXpress که تحت Linux و اکثر Windowsها قابل نصب است.)
Accounting/Billing : به نرم افزارهای مدیریت کاربران در یک ISP گفته می شود. این نرم افزارها کنترل میزان استفاده کاربران از شبکه اینترنت را برعهده دارند. پر استفاده ترین نرم افزار در این زمینه، NTTacPlus است.
Firewall : هم بصورت سخت افزاری و هم بصورت نرم افزاری وجود دارد و وظیفه آن بالا بردن ضریب امنیتی شبکه به منظور جلوگیری از Hack شدن و سوء استفاده توسط افراد سودجو می باشد.
Filtering : هم بصورت سخت افزاری و هم بصورت نرم افزاری وجود دارد و وظیفه آن جلوگیری از ورود کاربران به سایتهای غیر مجاز می باشد.
MultiPort : دستگاهی است که معمولا در ISPها مورد استفاده قرار می گیرد. دارای یک کارت PCI بوده و بر روی Mainboard یک کامپیوتر نصب می شود. با نصب MultiPort می توان Comport های یک کامپیوتر را افزایش داد و تعداد زیادی Modem به یک کامپیوتر متصل کرد.
RAS : به کامپیوتری گفته می شود که تعداد زیادی Modem به آن متصل بوده و کاربران می توانند به آن Connect کرده و از اینترنت استفاده کنند.
Access Server : به دستگاههایی گفته می شود که کاربران اینترتنی قادر باشند به آن Connect کرده و از طریق آن به اینترنت دسترسی پیدا کنند.
VOIP Gateway : به دستگاههایی گفته می شود که کاربران تلفنی قادر باشند به آن Connect کرده و از طریق آن با کشورهای مختلف ارتباط تلفنی برقرار کنند.
VOIP Carrier : به تشکیلاتی گفته می شود که با VoIP Gateway از طریق اینترنت در ارتباط بوده و ارتباط های تلفنی بین VoIP Gateway و کشورهای مختلف را برقرار می سازد.

انواع راههای ارتباط کاربر به ISP:(خط آنالوگ، خط Leased، خط E1 ،Wireless ،ADSL)
هر ISP می تواند برای دستیابی به اینترنت از یک یا چند روش از روشهای زیر استفاده کند.
خط آنالوگ، خط Leased، خط E1 ،Wireless ،ADSL ،Receive Only Sattelite ،Send/Rec Sattelite.
انواع دستگاههای ارتباطی که کاربر را به ISP متصل می کند(برای خطوط آنالوگ و E1 ) عبارتند از:
روترهای Cisco : امروزه استفاده از روترهای Cisco به منظور برقراری ارتباط کاربران با ISP از جمله رایج ترین روشهای موجود است.
Multiports : همانگونه که قبلا گفته شد از Multiport برای افزایش دادن پورتهای Com و اتصال مودمهای External به آنها استفاده می شود. رایج ترین Multiport محصول شرکت Moxa می باشد که دارای دو مدل Desktop (رومیزی) و Rackmount (قابل نصب در Rack ) می باشد. Multiport ها دارای مدلهای 8پورت، 16 پورت و 32 پورت هستند. از انواع دیگر مولتی پورت می توان به Equinox اشاره کرد.
Moxa Async Server : محصول شرکت Moxa بوده و دارای CPU می باشد و در شبکه مستقیما به Hub وصل می شود. و تعداد زیادی خطوط تلفن به آن وصل می شود و کاربران از طریق آن می توانند به شبکه وصل شوند.
Lucent Max TNT : محصول شرکت Lucent بوده و همانند Router قادر است هم به منظور Access Server برای ISP ها و هم به منظور VoIP Gateway برای ITSP ها مورد استفاده قرار بگیرد. در این دستگاه کلا امکان نصب 10 Module وجود دارد. برخی از این Module ها عبارتند از:
modem, ISDN, VoIP, V.110, and PHS MultiDSP module: support for analog
Digital modem module: support for analog modem and ISDN users
Analog modem module
Channelized T1/E1
Ethernet module
ضمنا این دستگاه دارای چهار Ethernet با سرعت 10MB/s و یک Ethernet با سرعت 100MB/s می باشد. این دستگاه توانایی پشتیبانی از انواع خطوط مخابراتی را دارد. هر مادیول MultiDSP توانایی پشتیبانی از 96 پورت Dialup را دارد. بنابراین اگر 10 مادیول MultiDSP را به Max وصل کنیم توانایی پشتیبانی از 960 خط را خواهد داشت!
Lucent Max 3000 : این دستگاه هم مانند Max TNT محصول Lucent بوده و دارای مشخصات زیر است :
دارای 2 WAN برای اتصال خطوط E1 می باشد. 32MB اندازه Ram و 16MB اندازه ظرفیت Flash آن می باشد.
Taicom TopServer : این دستگاه محصول شرکت Taicom بوده و دارای 30 مودم Internal برای اتصال به خطوط آنالوگ می باشد.
USRobotics Net Server : این دستگاه هم محصول شرکت USRobotics بوده و از خطوط معمولی و E1 پشتیبانی می کند.
Zyxel ModemPool : محصول Zyxel بوده که حاوی تعداد زیادی مودم است که در یک Box جاسازی شده اند و می توان آنرا به یک کامپیوتر متصل کرده و از آن استفاده نمود. اخیرا یک شرکت ایرانی بنام قاصدک نیز یک ModemPool مشابه بنام Ghasedak را تولید کرده است.
Quintum: Tenor : دستگاه تک منظوره ای است که فقط برای VoIP مورد استفاده قرار می گیرد. در انواع متنوع 2، 4 و 8 پورت موجود میباشد.
ChannelBank : دستگاهی است که از آن برای تبدیل خطوط E1 به خطوط تلفن معمولی و بالعکس استفاده می شود.
: منظور از آن شبکه مخابراتی عمومی می باشد. (Public Switched Telephone Network)
خطوط آنالوگ معمولی : منظور از این خطوط همان خطوط تلفنی معمولی می باشد. نرخ انتقال Data توسط این خطوط حداکثر 33.6 Kb/s می باشد. استفاده از این خطوط برای اتصال به اینترنت در کشورمان بسیار رایج می باشد.
T1 : نام خطوط مخابراتی مخصوصی است که در آمریکا و کانادا ارائه می شود. بر روی هر خط T1 تعداد 24 خط تلفن معمولی شبیه سازی می شود. هر خط T1 می تواند حامل 1.5 MB/s پهنای باند باشد.
E1 : نام خطوط مخابراتی مخصوصی است که در اروپا و همچنین ایران ارائه می شود. بر روی هر خط E1 تعداد 30 خط تلفن معمولی شبیه سازی می شود. هر خط E1 می تواند حامل 2 MB/s پهنای باند باشد. خطوط E1 نمی توانند همزمان هم Dialin باشند و هم Dialout.
در حال حاضر برخی از شرکتها و سازمانهای خصوصی در ایران از E1 برای ارتباط تلفنی خود استفاده می کنند که مشخصه این سیستم 8 رقمی بودن شماره های این سازمانهاست. متأسفانه در دزفول هنوز خطوط E1 ارائه نمی شوند.
ISDN : اساس طراحی تکنولوژی ISDN به اواسط دهه 80 میلادی باز میگردد که بر اساس یک شبکه کاملا دیجیتال پی ریزی شده است .در حقیقت تلاشی برای جایگزینی سیستم تلفنی آنالوگ با دیجیتال بود که علاوه بر داده های صوتی ، داده های دیجیتال را به خوبی پشتیبانی کند. به این معنی که انتقال صوت در این نوع شبکه ها به صورت دیجیتال می باشد . در این سیستم صوت ابتدا به داده ها ی دیجیتال تبدیل شده و سپس انتقال می یابد .
ISDN به دو شاخه اصلی تقسیم می شود . N-ISDN و B-ISDN . B-Isdn بر تکنولوژی ATM استوار است که شبکه ای با پهنای باند بالا برای انتقال داده می باشد که اکثر BACKBONE های جهان از این نوع شبکه برای انتقال داده استفاده می کنند ( از جمله شبکه دیتا ایران ) .
نوع دیگر B-ISDN یا ISDN با پهنای باند پایین است که برای استفاده های شخصی طراحی شده است . در
N-ISDN دو استاندارد مهم وجود دارد. BRI و PRI . نوع PRI برای ارتباط مراکز تلفن خصوصی (PBX ) ها با مراکز تلفن محلی طراحی شده است . E1 یکی از زیر مجموعه های PRI است که امروزه استفاده زیادی دارد . E1 شامل سی کانال حامل (B-Channel ) و یک کانال برای سیگنالینگ ( D-Channel) میباشد که هر کدام 64Kbps پهنای باند دارند .
بعد از سال 94 میلادی و با توجه به گسترش ایتنرنت ، از PRI ISDN ها برای ارتباط ISP ها با شبکه PSTN استفاده شد که باعث بالا رفتن تقاضا برای این سرویس شد. همچنانکه در ایران نیز ISP هایی که خدمات خود را با خطوط E1 ارایه می کنند روز به روز در حال گسترش است .
نوع دیگر ISDN، BRIاست( نوعی که در کیش از آن استفاده شده ) که برای کاربران نهایی طراحی شده است. این استاندارد دو کانال حامل 64Kbps و یک کانال برای سیگنالینگ با پهنای باند 16kbps را در اختیار مشترک قرار می دهد .این پهنای باند در اواسط دهه 80 میلادی که اینترنت کاربران مخصوصی داشت و سرویسهای امروزی همچون HTTP ، MultiMedia ، Voip و .... به وجود نیامده بود ، مورد نیاز نبود همچنین برای مشترکین عادی تلفن نیز وجود یک ارتباط کاملا دیجیتال چندان تفاوتی با سیستمهای آنالوگ فعلی نداشت و به همین جهت صرف هزینه های اضافی برای این سرویس از سوی کاربران بی دلیل بود و به همین جهت این تکنولوژی استقبال چندانی نشد . تنها در اوایل دهه 90 بود که برای مدت کوتاهی مشترکین ISDN افزایش یافتند . پس از سال 95 نیز با وجود تکنولوژیهایی با سرعتهای بسیار بالاتر مانند ADSL که سرعتی حدود8Mb/s برای دریافت و 640Kb/s را برای دریافت با هزینه کمتر از ISDN در اختیار مشترکین قرار میدهد ، انتخاب ISDN از سوی کاربران عاقلانه نبود.
در حقیقت می توان گفت کهISDN BRI تکنولوژی بود که در زمانی به وجود آمد که نیازی به آن نبود و زمانی که به آن نیاز احساس می شد ، با تکنولوژیهای جدید تری که سرعت بالاتر و قیمت بیشتر داشتند جایگزین شده بود .
Leased Line یا Digital Subscriber Line یا DSL : خطی است که بصورت نقطه به نقطه دو محل را به یکدیگر متصل می کند که از آن برای تبادل Data استفاده می شود. این خط دارای سرعت بالایی برای انتقال Data است. نکته قابل توجه این که در دو سر خط Leased باید مودمهای مخصوصی قرار داد.
خط Asynchronous Digital Subscriber Line یا ADSL : همانند خطوط DSL بوده با این تفاوت که سرعت انتقال اطلاعات آن بیشتر است.
Wireless : یک روش بی سیم برای تبادل اطلاعات است. در این روش از آنتنهای فرستنده و گیرنده در مبدأ و مقصد استفاده می شود. این آنتنها باید رو در روی هم باشند. برد مفید این آنتنها بین 2 تا 5 کیلومتر بوده و در صورت استفاده از تقویت کننده تا 20 کیلومتر هم قابل افزایش است. از نظر سرعت انتقال Data این روش مطلوب بوده اما بدلیل ارتباط مستقیم با اوضاع جوی و آب و هوایی از ضریب اطمینان بالایی برخوردار نیست.
Leased Modem : به مودم هایی گفته می شود که در دو طرف خط Leased قرار می گیرند. از جمله این مودم ها می توان به Patton , Paradyne , WAF , PairGain , Watson اشاره کرد.
از میان انواع مودم های Leased مدل Patton در کشورمان رایج تر بوده و دارای مدلهای زیر است:
1092A (Upto 128Kb/s) , 1088C ( Upto 2Mb/s) و 1088i (Upto 2Mb/s)
مدل 1088i مودم/ روتر بوده و برای کار Bridge بیشتر استفاده می شود.
ChannelBank : دستگاهی است که از آن برای تبدیل خطوط E1 به خطوط تلفن معمولی و بالعکس استفاده می شود.
انواع Modem
مودمها دارای انواع مختلفی هستند که مهمترین آنها عبارتند از:
1.       Analog Modems : از این مودمها برای برقراری ارتباط بین دو کامپیوتر (User و ISP) از طریق یک خط تلفن معمولی استفاده می شود. انواع گوناگونی از این نوع مودم در بازار یافت می شود که برخی از آنها عبارتند از: Acorp , Rockwell , Dlink و ... .
2.       Leased Modems : استفاده از این مودمها در دوسر خط Leased الزامی است. مدلهای معروف این نوع مودمها عبارتند از: Patton , Paradyne , WAF , PairGain , Watson
Satellite : به معنای ماهواره می باشد. امروزه بسیاری از ماهواره ها خدمات اینترنت ارائه می کنند. برخی از آنها عبارتند از: Taicom , Sesat , Telestar 12 , EuroAsia Sat , IntelSat 902 , France Telecom , ArabSat
Bandwidth : به اندازه حجم ارسال و دریافت اطلاعات در واحد زمان Bandwidth گفته می شود. واحد اصلی آن بیت بر ثانیه می باشد. هنگامی یک ISP می خواهد پهنای باند خود را چه از طریق دیش و چه از طریق سایر روشها تهیه کند باید میزان پهنای باند درخواستی خود را در قراردادش ذکر کند. معمولا" پهنای باند برای ISPهای خیلی کوچک64KB/s است و برای ISPهای بزرگتر این مقدار افزایش می یابد و برای ISPهای خیلی بزرگ تا 2MB/s و حتی بیشتر هم می رسد. پهنای باند بر دو نوع است: 
 Shared Bandwidth: این نوع پهنای باند ارزان تر بوده و در آن تضمینی برای تأمین پهنای باند طبق قرارداد برای مشترک وجود ندارد. چراکه این پهنای باند بین تعداد زیادی ISP مشترک بوده و همگی از آن استفاده می کنند. بنابراین طبیعی است که ممکن است در ساعات پر ترافیک ISP نتواند از پهنای باند درخواستی خود بهره ببرد. 
Dedicated Bandwidth : این نوع پهنای باند گران تر بوده اما در آن استفاده از سقف پهنای باند در تمام ساعات شبانه روز تضمین شده است. زیرا پهنای باند بصورت اختصاصی به مشترک اختصاص یافته است.
Bandwidth Quality : به معنای کیفیت پهنای باند می باشد.کیفیت پهنای باند به دو عامل زیر بستگی دارد: 
Ping Time : به مدت زمانی گفته می شود که یک Packet از ISP به مقصد یک Host قوی (مثلا" www.yahoo.com) در اینترنت ارسال شده و پس از دریافت پاسخ مناسب دوباره به ISP باز می گردد. هرچه این زمان کمتر باشد پهنای باند از کیفیت بهتری برخوردار است. 
Packet Loss : هنگامی که یک Packet به اینترنت ارسال می شود ممکن است که بدلایل مختلف مفقود شده و یا از دست برود. Packet Loss عبارت است از نسبت Packetهای از دست رفته و مفقود شده به کل Packetها. هر چه این نسبت کمتر باشد پهنای باند از کیفیت بهتری برخوردار است.

دسترسی بیشتر با خط مشترک دیجیتالی
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در یکی از اقدامات خود در جهت آزاد سازی بازار مخابرات ایران، اقدام به واگذاری امتیاز خطوط پر سرعت به شرکت‌های موسوم به PAP نموده است( PAP سرواژه‌ های عبارت Private Access Provider  است ). ظاهراً این شرکت‌ها یک سال وقت دارند تا کلیه‌ی هماهنگی‌های فنی، انسانی و غیره را به عمل آورند. این شرکت ها به دو نوع فضا نیاز دارند. فضای اول در مراکز مخابرات که احتمالاً‌ MDF مراکز و فضای بعدی برای تجهیزاتی همچون مسیریاب و سایر تجهیزات دیگر است.در این مقاله فناوری خط مشترک دیجیتالی(DSL) بررسی شده است که شرکت‌های PAP متعهد به ارائه‌ی آن شده‌اند. با توجه به این که امروزه بیشتر خانه‌ها در آمریکای‌ شمالی با سرعت‌های بالا‌تر از یک مگابیت و از طریق DSL به شبکه‌ی اینترنت متصل هستند، همین امر نیز روزی در ایران اتفاق خواهد افتاد به احتمال زیاد مشتریان تجاری و خانگی به دنبال سرعت‌های بالا‌تر خواهند بود.
خط مشترک دیجیتالی (DSL)
خط مشترک دیجیتالی ( (Digital subscriber Line یا DSL فناوری جدیدی است که تعداد زیادی بیت را از طریق سیم‌های مسی عبور می‌دهد. در کنار این مخفف گاهی حرف X هم می گذارند که موید خاصیت چند‌گانه‌ی این فناوری و  و افراد خانواده‌ی آن مانندSDSL، VDSL، HDSL، ADSL است.
از نظر کار کرد، DSL شبیه به مودم‌های عادی، ولی با سرعت‌هایی بسیار بیشتر از 56 کیلو بیت بر ثانیه عمل می‌کند.DSL برای ارسال تعداد بیت‌های زیادی بین دو نقطه و از طریق سیم‌ مسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نقطه‌ی الف،‌ معمولاً‌ خانه یا محل مشتری و نقطه ب، مرکز تلفن محلی است. تفاوت این مودم با مودم‌های سری V اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) این است که در این مودم‌ها‌ اتصال یک سر سیم مسی خط مشترک به سر دیگر آن  برقرار می‌شود و سیگنال‌ها از مراکز سوییچینگ تلفن رد نمی‌شوند. به این ترتیب این مودم‌ها گرفتار محدودیت بسامد های صوتی استاندارد تلفنی یعنی بسامد‌های 0 تا 4 کیلو هرتز نیستند، بلکه از بسامد‌های بالاتر از 100 کیلو هرتزاستفاده می‌کنند. همان طور که گفته شد، یک سر لینگ DSL، در سمت مشتری و سر دیگر لینک در مراکز تلفن محلی و انتهای سیم مسی است. در مرکز تلفن محلی (local)، حلقه‌ی ارتباطی ابتدا وارد دستگاهی موسوم به "جدا کننده" یا Splitter می‌شود. جدا کننده، همچنان که از نام آن مشخص است، بسامد‌های داده‌ای را از بسامد‌های صوتی جدا  می‌کند. بسامد‌های صوتی به سوییچ‌ مداری عمومی و بسامد‌های داده‌ای به مودم DSL سمت مشتری هدایت می‌شود. در این جا، داده‌ها هیچ‌گاه وارد سامانه ی سوییچینگ تلفن نمی‌شوند. معمولاً‌ جریان داده از طریق شبکه‌ی LANیا MAN، مسیریابی و در نهایت به مرکزی که احتمالاً مرکز فراهم‌آور خدمات اینترنت (ISP) است،‌ متصل می‌شود. در این حال DSL عمل اتصال دهندگی اینترنت را انجام می‌دهد. بد نیست بدانیم که در صورت اتصال به ISP، این اتصال از طریق مودم‌های استانداردISP صورت نخواهد گرفت.  بلکه اتصال دهندگی از طریق شبکه‌ی LAN یا MAN آن ISP یا شرکت مخابرات محلی برقرار می‌شود، البته برای اتصال به شبکه از راه‌های دیگری چون ISDN و E1 نیز می‌توان استفاده کرد که در این جا، اولی کم سرعت و دومی برای مشترکان گران در می‌آید،  ولی DSL همیشه روشن و متصل و آماده برای عبور دهی بیت‌ها در سیم مسی است. بنابر این دیگر نیازی به شماره گیری تلفن ISP و انتظار برای برقراری ارتباط نیست. شایان ذکر است در هنگامی که انتهای اتصال DSL در مرکز تلفن محلی باشد، پروتکل ارتباطی را مرکز تلفن محلی تعیین می‌کند.
یکی از اهداف اصلی طراحان DSL، ارایه‌ی خدمات مختلف از طریق امکانات قدیمی بوده است. در DSL برای انتقال صوت، از طیف 0 تا 4 کیلو هرتز و برای عبور داده‌ها از بسامد‌های بالاتر استفاده می‌شود. البته این امر خود مشکلاتی را به دنبال دارد. به طور مثال، تداخل جریان داده‌ای با بسامد‌های بالاتر از 4 کیلو هرتز و مشکل انتقال  این بسامد‌ها توسط خطوط تلفنی است. از سوی دیگر بسامد‌های بالاتری که DSL استفاده می‌کند، یحتمل باعث تداخل در صوت انتقال یافته از طریق تلفن و منجر به ایجاد جریان ساکن در گوشی تلفن می‌شود. برای حل مشکل تداخل از ابزاری به نام جدا کننده (Splitter) استفاده می‌شود.جدا کننده، علاوه بر عمل جدا کنندگی، به صورت فیلتر پایین گذر نیز عمل می‌کند: یعنی اجازه‌ی عبور بسامد‌های 0 تا 4 کیلو هرتز از تلفن را می‌دهد. در نتیجه مشکل تداخل 4 کیلو هرتز تلفن و مودم DSL حل می‌شود.
یکی از مشکلات جدا کننده‌ها این است که برای استفاده از آن‌ها، باید سیم کشی تلفن تغییر یابد و سیم کشی جدیدی برای مودم DSL انجام شود.
خانواده‌ی DSL
HDSL یا خط مشترک دیجیتالی پر سرعت، در اواخر قرن بیستم به منظور جایگزینی و حذف مدارات استیجاری T1یا E1  شکل گرفت. به دنبال آن فناوری SDSL یا خط مشترک دیجیتالی متقارن عرضه شد که در مقایسه با فناوری هم خانواده‌ی قبلی خود، راه حل بهتری بود. این فناوری در هر دو جهت رفت و برگشت، به صورت متقارن از سیم مسی عمل می کند و سرعت آن 9/1 مگابیت بر ثانیه است.
از مشکلات HDSL و SDSLهای اولیه، مسأله رمزینه کردن داده‌ها مصرف بالای برق و طیف بالای بسامد‌ی آن‌ها بود که ایجاد تداخل در خدمات دیگر می‌کرد. برای مثال فناوری ADSL، روی زوج سیم همجوار خود، یعنی در همان رشته کابل، اثر تداخلی می‌گذارد به همین لحاظ، اتحادیه بین‌المللی مخابرات در سال 2001، استاندارد HDSL و SDSL را با فناوری رمز گذاری متفاوت ارائه داد. HDSL خاص مدارات T1با سرعت 5/1 مگابیت ثانیه و SDSL، با گستره‌ای از سرعت‌های مختلف داده‌ها، هر دو استاندارد آمریکایی و اروپایی T1 و E1 را پشتیبانی می‌کند. SDSL، نوعی DSL متقارن است. منظور از متقارن، این است که این فناوری به صورت دو طرفه عمل می‌کند و در هر طرف، یعنی هم رفت و هم برگشت، دارای سرعت یکسانی است. به همین لحاظ، کارایی بیشتری برای کاربران در بر دارد. به طور مثال، چندین کاربر، به طور همزمان می‌توانند از طریق خط SDSL، مکالمه تلفنی برقرار کنند. سرعت این فناوری با فاصله 5 کیلو‌متر، 384 کیلو بیت ثانیه است. جالب است بدانیم با ظهور این سرویس، قیمت خدمات ISDN و استیجاری در آمریکا و اروپا کاهش یافت. فناوری SDSL تا فاصله‌ی 3 کیلومتر، منظور فاصله مرکز مخابراتی با ISP یا سر انتهایی آن است، سرعت 3/2 مگابیت ثانیه را ارائه می‌کند. با افزایش این فاصله به 5 کیلومتر، سرعت به 384 کیلو بیت  ثانیه کاهش می‌یابد. امروزه خدمات ADSL در بخش مسکونی با اقبال عمومی روبرو شده است. پیوند‌ه‌ی SDAL، تا 16 خط تلفن مجزا را پشتیبانی و در کنار آن اتصال‌دهندگی با سرعت بالا به اینترنت را نیز فراهم می‌کند. شرکت‌های PAP باید با مقایسه قیمت خطوط استیجاری سعی کنند قیمت‌های پایین‌تری عرضه کنند و به این ترتیب به عنوان رقیبی کاملاً جدی برای این خدمات مطرح شوند. البته محدودیت فاصله، توزیع بخش‌های مسکونی و مراکز تلفن محلی، کیفیت سیم‌های مسی از جمله چالش‌های پیش روی پیاده سازی و ارائه این نوع خدمات می‌باشند.
فاکتور هایی که در انتخاب یک ISP مناسب مطرح هستند:
مقدمه:
دنیا واقعا" در دستان شماست. شما می توانید از کامپیوتر خود از هر چیزی که اسم ببرید یا.تصور نمایید اطلاعاتی بدست آورید به شرطی که به بزرگترین شبکه جهانی یعنی اینترنت ملحق شوید.با توجه به نیازمندی انسان به اطلاعات و ابزار انتقال آن . استفاده از اینترنت بعنوان یک وسیله بسیار مناسب حائز اهمیت میباشد . کسانیکه به اطلاعات و ابزار انتقال آن دسترسی دارند همان چیزی را دارند که پادشاهان باستان داشتند "قدرت نامحدود" با توجه به مطالب فوق امروز در جامعه ما شرکتهای فراوانی در این امر شروع به فعالیت کرده تا اینترنت را هر چه ارزان تر و ســهل الوصول تر در اختیار مردم قرار دهند .ولی متاسفانه در این بین بعلت عدم آگاهی کاربر و همچنین تیلیغات کاذب . کاربر دچار سردرگمی شده و نمی تواند یک شــــرکت ارائـه کننده اینترنت خوب را از بد تشخیص دهد و غرق در تبلیغات آن شرکت میشود.حال فرصت را مغتنم شمرده و سعی بر معرفی ویژگیهای یک شرکت ارائه کننده اینترنت که از این پس ISP خوانده می شـــــود و همچنین روش تست آن می پردازیم.

1- نوع خطوط:
در حال حاضر دو نوع خط مخابراتی جهت ایجاد ارتباط از طریق مودم های معمولی وجود دارد :

1-1) خطوط دیجیتال (E1 ) : دارای سرعت ماکزیمم kbps 56 میباشد . که البته با توجه به کیفیت خط و همچنین رعایت استانداردهای لازم هنگام کابل کشی تلفن منزل یا محل کار این سرعت متغییر می باشد در نتیجه تاکید بر این است حتما" از کیفیت کابل کشی اطمینان حاصل کنید.

2-1) خطوط آنالوگ (معمولی): دارای سرعت ماکزیمم kbps 33.6 میباشند و همانند مورد فوق کیفیت خط در سرعت آن تاثیر گذار می باشد.

دقت داشته باشید استفاده از خطوط دیجیتال مناسب تر است بشرط آنکه از نظر پهنای باند محدودیتی وجود نداشته باشد . بعنوان مثال شما می توانید برای انتقال آب از لوله 6 اینجی استفاده نمائید ولی آب هدایت شده به داخل لوله آب تنها 2 اینچ باشد . با آنکه لوله آب قابلیت انتقال حجم بیشتری دارد ولی بعلت حجم کمتر آب انتقال داده شده عملا از کل قطر لوله استفاده نمیشود. پس دقت داشته باشید خطوط دیجیتال بعنوان مزیت مطرح می باشد بشرط آنکه جریان اطلاعات همانند جریان آب با محدودیت مواجه نشود . ممکن است یک ISP با خطوط آنالوگ. ولی با ارئه پهنای باند کافی سرعت بیشتری داشته باشد.
روش تست پهنای باند ارائه شده توسط ISP در مباحث بعدی توضیح داده خواهد شد.

نکته: کلیه خطوط E1 در کشور با پیش شماره 971 است .

نکته: بعضی از مراکز تلفن داخل شهر و همچنین ساکنین شهرستانهای اطراف ممکن است با خطوط E1 مشکلاتی داشته باشند پس بهتر است یک ISP هم از خطوط E1 بهره مند باشد و هم از خطوط آنالوگ

2- تعداد خطوط :
این مورد یک امر نسبی می باشد چون بر اساس تعداد کاربر تعداد خطوط مشخص می گردد ولی در کل هیچ ISP نباید وقت کاربر خود را با شنیدن بوق اشغال تلف نماید.

3- پشتیبانی فنی مناسب:
یک ISP موفق باید دارای تیم فنی 24 ساعته باشد تا در هر زمان مشکلات کاربران خود را رفع نماید و در صورت بروز مشکل هر چه سریعتر آن را بر طرف نماید.

4 - استفاده از سروس های BackUp
یک ISP موفق باید با استفاده از سرویس های پشتیبان بتواند امکان قطع بودن سرویس های خود را به کمترین زمان برساند.

5 � PING
پس از اتصال به شبکه لازم است از کیفیت ارتباط و سرعت آن مطلع شویم جهت انجام این مورد مراحل (الف) تا (ج) فوق را انجام دهید .

در پنجره DOS باز شده عبارت ping  www.yahoo.com  -t را تایپ نمایید سپس دکمه Enter صفحه کلید خود را فشار دهید .

در این حالت یکسری اطلاعات خط به خط ظاهر می شوند . اگر اطلاعات مربوطه با کلمه Replay آغاز شود به معنی اتصال به شبکه اینترنت میباشد و در صورتی که با کلمه Request Time Out شروع شود به معنی عدم اتصال به اینترنت می باشد در این حالت اگر سایتی را در اینترنت اکسپلورر خود وارد نمائیم پیام The Page Can Not Be Displayed نمایش داده خواهد شد . حال اگر پیامهای خطی با کلمه Replay شروع شده باشند . در قسمت Time هر چه کمتر باشد اطلاعات در زمان کمتری به کامپیوتر شما می رسند که این زمان تحت تاثیر عوامل مختلف تغییر می کند این عوامل شامل : دسترسی مستقیم به اینترنت . آب و هوا . تعداد کاربر همزمان و ... می باشد. ولی در خطوط معمولی نباید بیشتر از MS 700 و در خطوط دیجیتال (E1) بیشتر از MS 600 باشد.

7 � پهنای باند (BandWidth)
همانطور که در قسمت نوع خطوط نیز گفته شد پهنای باند بعنوان یکی از مهمترین فاکتورهای شرکتهای ارائه کننده اینترنت می باشد جهت تست پهنای باند . یک فایل مشخصی را در یکی از سایتهای www.Download.com یا www.Microsoft.com انتخاب نمایید . دقت داشته باشید حجم فایل مورد نظر بیشتر از MB 6 نباشد زیرا زمان زیادی وقت می گیرد . سپس همانند مثال ذیل عمل نماید .

فرض نمایید فایل مربوطه MB 5 حجم داشته باشد .
5MB*1024=5120 KB
فایل مورد نظر مثلا در زمان 25 دقیقه دریافت شده است :
25Min*60Sec=1500 Sec
5120/1500=3.41 KB
عدد 3.41 KB پهنای باند اختصاص داده شده به شما می باشد.
در خطوط معمولی ( آنالوگ ) این عدد نباید کمتر از KB 2.5 باشد و در خطوط دیجیتال (E1) کمتر از KB 4.5 نباید باشد.
فراموش نکنیم عامل کیفیت خطوط ارتباطی و همچنین مراکز مخابراتی تاثیر بسزایی در این پهنای باند دارد.

آشنایی با انواع خطوط اتصال به اینترنت :shock:
:cry: خطوط آنالوگ معمولی: منظور از این خطوط همان خطوط تلفنی معمولی می باشد. نرخ انتقال Data توسط این خطوط حداکثر 33.6 Kb/s می باشد. استفاده از این خطوط برای اتصال به اینترنت در کشورمان بسیار رایج می باشد.

T1: نام خطوط مخابراتی مخصوصی است که در آمریکا و کانادا ارائه می شود. بر روی هر خط T1 تعداد 24 خط تلفن معمولی شبیه سازی می شود. هر خط T1 می تواند حامل 1.5 MB/s پهنای باند باشد.

E1: نام خطوط مخابراتی مخصوصی است که در اروپا و همچنین ایران ارائه می شود. بر روی هر خط E1 تعداد 30 خط تلفن معمولی شبیه سازی می شود. هر خط E1 می تواند حامل 2 MB/s پهنای باند باشد.نرخ انتقال Data توسط این خطوط جهت مودمهای ارائه شده در ایران حداکثر 56 Kb/s می باشد.که البته در صورت فراهم نمودن مودمهای سریعتر کاربر میتواند برابر سرعت مودم خود دیتا را دریافت نماید.
مشخصه این سیستم پیش شماره متفاوت آنها نسبت به خطوط عادی میباشد.

ISDN: اساس طراحی تکنولوژی ISDN به اواسط دهه 80 میلادی باز میگردد که بر اساس یک شبکه کاملا دیجیتال پی ریزی شده است .در حقیقت تلاشی برای جایگزینی سیستم تلفنی آنالوگ با دیجیتال بود که علاوه بر داده های صوتی ، داده های دیجیتال را به خوبی پشتیبانی کند. به این معنی که انتقال صوت در این نوع شبکه ها به صورت دیجیتال می باشد . در این سیستم صوت ابتدا به داده ها ی دیجیتال تبدیل شده و سپس انتقال می یابد .
ISDN به دو شاخه اصلی تقسیم می شود . N-ISDN و B-ISDN . B-Isdn بر تکنولوژی ATM استوار است که شبکه ای با پهنای باند بالا برای انتقال داده می باشد که اکثر BACKBONE های جهان از این نوع شبکه برای انتقال داده استفاده می کنند ( از جمله شبکه دیتا ایران ) .
نوع دیگر B-ISDN یا ISDN با پهنای باند پایین است که برای استفاده های شخصی طراحی شده است . در
N-ISDN دو استاندارد مهم وجود دارد. BRI و PRI . نوع PRI برای ارتباط مراکز تلفن خصوصی (PBX ) ها با مراکز تلفن محلی طراحی شده است . E1 یکی از زیر مجموعه های PRI است که امروزه استفاده زیادی دارد . E1 شامل سی کانال حامل (B-Channel ) و یک کانال برای سیگنالینگ ( D-Channel) میباشد که هر کدام 64Kbps پهنای باند دارند .
بعد از سال 94 میلادی و با توجه به گسترش ایتنرنت ، از PRI ISDN ها برای ارتباط ISP ها با شبکه PSTN استفاده شد که باعث بالا رفتن تقاضا برای این سرویس شد. همچنانکه در ایران نیز ISP هایی که خدمات خود را با خطوط E1 ارایه می کنند روز به روز در حال گسترش است .
نوع دیگر ISDN، BRIاست( نوعی که در کیش از آن استفاده شده ) که برای کاربران نهایی طراحی شده است. این استاندارد دو کانال حامل 64Kbps و یک کانال برای سیگنالینگ با پهنای باند 16kbps را در اختیار مشترک قرار می دهد .این پهنای باند در اواسط دهه 80 میلادی که اینترنت کاربران مخصوصی داشت و سرویسهای امروزی همچون HTTP ، MultiMedia ، Voip و .... به وجود نیامده بود ، مورد نیاز نبود همچنین برای مشترکین عادی تلفن نیز وجود یک ارتباط کاملا دیجیتال چندان تفاوتی با سیستمهای آنالوگ فعلی نداشت و به همین جهت صرف هزینه های اضافی برای این سرویس از سوی کاربران بی دلیل بود و به همین جهت این تکنولوژی استقبال چندانی نشد . تنها در اوایل دهه 90 بود که برای مدت کوتاهی مشترکین ISDN افزایش یافتند . پس از سال 95 نیز با وجود تکنولوژیهایی با سرعتهای بسیار بالاتر مانند ADSL که سرعتی حدود8Mb/s برای دریافت و 640Kb/s را برای دریافت با هزینه کمتر از ISDN در اختیار مشترکین قرار میدهد ، انتخاب ISDN از سوی کاربران عاقلانه نبود.
در حقیقت می توان گفت کهISDN BRI تکنولوژی بود که در زمانی به وجود آمد که نیازی به آن نبود و زمانی که به آن نیاز احساس می شد ، با تکنولوژیهای جدید تری که سرعت بالاتر و قیمت بیشتر داشتند جایگزین شده بود .
Leased Line :P یا Digital Subscriber Line یا DSL : خطی است که بصورت نقطه به نقطه دو محل را به یکدیگر متصل می کند که از آن برای تبادل Data استفاده می شود. این خط دارای سرعت بالایی برای انتقال Data است. نکته قابل توجه این که در دو سر خط Leased باید مودمهای مخصوصی قرار داد.
:P خط Asynchronous Digital Subscriber Line یا ADSL : همانند خطوط DSL بوده با این تفاوت که سرعت انتقال اطلاعات آن بیشتر است.
Wireless: یک روش بی سیم برای تبادل اطلاعات است. در این روش از آنتنهای فرستنده و گیرنده در مبدأ و مقصد استفاده می شود. این آنتنها باید رو در روی هم باشند. برد مفید این آنتنها بین 2 تا 5 کیلومتر بوده و در صورت استفاده از تقویت کننده تا 20 کیلومتر هم قابل افزایش است. از نظر سرعت انتقال Data این روش مطلوب بوده اما بدلیل ارتباط مستقیم با اوضاع جوی و آب و هوایی از ضریب اطمینان بالایی برخوردار نیست.

Leased Modem : به مودم هایی گفته می شود که در دو طرف خط Leased قرار می گیرند. از جمله این مودم ها می توان به Patton , Paradyne , WAF , PairGain , Watson اشاره کرد.
از میان انواع مودم های Leased مدل Patton در کشورمان رایج تر بوده و دارای مدلهای زیر است:
1092A (Upto 128Kb/s) , 1088C ( Upto 2Mb/s) و 1088i (Upto 2Mb/s)
مدل 1088i مودم/ روتر بوده و برای کار Bridge بیشتر استفاده می شود.

ChannelBank: دستگاهی است که از آن برای تبدیل خطوط E1 به خطوط تلفن معمولی و بالعکس استفاده می شود.
انواع Modem
مودمها دارای انواع مختلفی هستند که مهمترین آنها عبارتند از:
1- Analog Modems: از این مودمها برای برقراری ارتباط بین دو کامپیوتر (User و ISP) از طریق یک خط تلفن معمولی استفاده می شود. انواع گوناگونی از این نوع مودم در بازار یافت می شود که برخی از آنها عبارتند از: Acorp , Rockwell , Dlink و ... .
2- Leased Modems: استفاده از این مودمها در دوسر خط Leased الزامی است. مدلهای معروف این نوع مودمها عبارتند از: Patton , Paradyne , WAF , PairGain , Watson

Satellite: به معنای ماهواره می باشد. امروزه بسیاری از ماهواره ها خدمات اینترنت ارائه می کنند. برخی از آنها عبارتند از: Taicom , Sesat , Telestar 12 , EuroAsia Sat
IntelSat 902 , France Telecom , ArabSat

Bandwidth: به اندازه حجم ارسال و دریافت اطلاعات در واحد زمان Bandwidth گفته می شود. واحد اصلی آن بیت بر ثانیه می باشد. هنگامی یک ISP می خواهد پهنای باند خود را چه از طریق دیش و چه از طریق سایر روشها تهیه کند باید میزان پهنای باند درخواستی خود را در قراردادش ذکر کند. معمولا" پهنای باند برای ISPهای خیلی کوچک64KB/s است و برای ISPهای بزرگتر این مقدار افزایش می یابد و برای ISPهای خیلی بزرگ تا 2MB/s و حتی بیشتر هم می رسد.
پهنای باند بر دو نوع است:
1- Shared Bandwidth: این نوع پهنای باند ارزان تر بوده و در آن تضمینی برای تأمین پهنای باند طبق قرارداد برای مشترک وجود ندارد. چراکه این پهنای باند بین تعداد زیادی ISP مشترک بوده و همگی از آن استفاده می کنند. بنابراین طبیعی است که ممکن است در ساعات پر ترافیک ISP نتواند از پهنای باند درخواستی خود بهره ببرد.
2- Dedicated Bandwidth: این نوع پهنای باند گران تر بوده اما در آن استفاده از سقف پهنای باند در تمام ساعات شبانه روز تضمین شده است. زیرا پهنای باند بصورت اختصاصی به مشترک اختصاص یافته است.
Bandwidth Quality: به معنای کیفیت پهنای باند می باشد.کیفیت پهنای باند به دو عامل زیر بستگی دارد:

1- Ping Time: به مدت زمانی گفته می شود که یک Packet از ISP به مقصد یک Host قوی (مثلا" www.yahoo.com) در اینترنت ارسال شده و پس از دریافت پاسخ مناسب دوباره به ISP باز می گردد. هرچه این زمان کمتر باشد پهنای باند از کیفیت بهتری برخوردار است.
2- Packet Loss: هنگامی که یک Packet به اینترنت ارسال می شود ممکن است که بدلایل مختلف مفقود شده و یا از دست برود. Packet Loss عبارت است از نسبت Packetهای از دست رفته و مفقود شده به کل Packetها. هر چه این نسبت کمتر باشد پهنای باند از کیفیت بهتری برخوردار است.